Şaşırtan seçim anketi

anketsecimKamuoyu Araştırma Kurumlarından ‘Gezici Araştırma’nın verileri siyaset gündemine bomba gibi düştü. Muğla’da yapılan ankete göre, bugün seçim olsa CHP oyların yüzde 42.6’ini alarak birinci olurken, MHP 26.8’ini alarak ikinci parti oluyor. AKP ise 24.4 ile üçüncülüğe düşüyor. Ankette ki en ilginç sonuç ise seçmenin yüzde 12’sinin sandığa gitmeme yönünde kararı oldu.
Haber Merkezi
Gezici Araştırma’nın yaptığı anketin kamuoyuna açıklanan sonuçları herkesi şaşırttı. Yapılan ankete göre araştırmada 0,95 güven sınırları içinde, hata payı +/-%1,6 olarak hesaplanırken, CHP birinci, MHP ikinci ve AKP üçüncü çıktı.
Kamuoyu Araştırma Kurumlarından ‘Gezici Araştırma’nın verileri siyaset gündemine bomba gibi düştü. Muğla’da yapılan ankete göre, bugün seçim olsa CHP oyların yüzde 42.6’ini alarak birinci olurken, MHP 26.8’ini alarak ikinci parti oluyor. AKP ise 24.4 ile üçüncülüğe düşüyor. Oyların yüzde 6.2’si ise diğer partilere gidiyor. Ankette ki en ilginç sonuç ise seçmenin yüzde 12’sinin sandığa gitmeme yönünde kararı alması oldu.
CHP’LİLER BOYKOT MU EDİYOR
Ankete göre bugün seçim olsa Muğla’da seçmenin yüzde 12’si sandığa gitmeyeceğini söylüyor. Bu konuda yapılan sorgulamada, bunların; yüzde 60’ının CHP’li olduğu görülüyor. Sandığa gitmeyeceğim diyenlerin yüzde 20’si MHP’lilerden, yüzde 10’u Ak Partililerden oluşurken, yüzde 10’u da BDP’lilerden oluşuyor.
30 BÜYÜK ŞEHİR DE YAPILDI
Gezici Araştırma 30 büyükşehirde, vatandaşın siyasi parti tercihlerini tespit etmek için anket yaptı. Araştırma 28 Aralık 2013- 5 Ocak 2014 tarihleri arasında farklı sosyo- demografik gruba mensup kişilerden, yaş cinsiyet ve eğitim kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilerek 30 Büyükşehir örneklemi olarak toplam 43.988 denek ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Yapılan bu araştırmada 0,95 güven sınırları içinde, hata payı +/-%1,6 olarak hesaplandı.