Perşembe pazarının sosyete meyvesi kayısı

persembepazarKışın aşırı yağmur ve dolu yağışının yaşanması meyve sebzeleri olumsuz etkiledi. Muğla’da Perşembe pazarında meyvelerin fiyatları cep yakarken en pahalı meyve 10 lira ile kayısı oldu.

Cem Durna

Kış sezonunun sonlarına doğru yağan şiddetli yağmur ve dolu, pazar esnafı ve vatandaşı vurdu. Kış sezonunun sonlarında yaşanan şiddetli yağmur ve dolu yağışının üzerine birde don vurması yazın en çok tercih edilen kayısıyı tüketti.

Muğla’ya en yakın sadece Isparta ve Antalya’nın Korkuteli ilçesinde bulunan Iğdır Kayısısı pazarın en pahalı meyvesi oldu. Sezon başından bu yana pazarda kilosu 8 lira ile 10 lira arasında değişen Iğdır Kayısısının fiyatının yokluktan dolayı fiyatının artması bekleniyor.

Iğdır Kayısının İzmir’de fiyatının 12-13 lira arası değiştiğini belirten 30 yıllık Pazar esnafı Haluk Doğlu, Muğla’da vatandaşların tercihi yörede yetişen ucuzluk kayısılar olduğunu söyledi. Muğla’nın bir memur kenti olduğu için 10 liralık kayısıya vatandaşların ilgisi olmadığını anlatan Doğlu, şöyle konuştu:

“Vatandaşların Iğdır Kayısına ilgilisi yok. Yörede yetişen kayısıya da, kalitesi Iğdır Kayısısı gibi olmadığı için tercih eden çok az. Sıcak hava ile birlikte kayısılar erimeye başladı. Kurutabilen kurutuyor ancak kurutamayanlar ise çöpe atıyor. Sezon başından bu yana fiyatlar yüksek. Iğdır Kayısısından sonrada en pahalı meyve 8 lira ile Kiraz, 6 lira ile üzüm ve şeftali sırayı alıyor.”