Mesele Bir Kaç Kumru ve Güvercin Mi?

Namık Açıkgöz

 Korona salgını dünyayı kasıp kavuruyor ve herkes korona yazıp korona konuşuyor. Ben, sana Muğla’daki birkaç kumru ve güvercin konusunu yazayım Süheylâ…

Geçen hafta bir güvercin olayının içine girdik. Basında yer aldı…

SGK’nın önündeki taksi durağında çalışanlar, vaktiyle bir kedinin ağzından aldıkları bir kumrunun yarasını iyileştirmişler. Kumru duraktaki insanlara alışmış ve orayı terk etmemiş.

Halkımız kumrunun mübarek olduğuna inanır.

Kimisi onun sesini,

Gu guuuk guk

Yağ döööktük…

Kim döööktü?

Kız döööktü….

şeklinde anlar ve üvey anne elinden çok çeken bir kızın yağ küpünü devirmesine bağlar. Kimisi de onun “Hu hu!..” diyerek Allah’ı zikrettiğini söyler. Fuzûlî, meşhur Su Kaside’sinden, serviye (Allah’a) yalvaran bir kumrunun (kul) niyazının kabul edilmesi için suyun (Hz. Muhammed) aracı olmasını; yani şefaat edip Allah’a, kumrunun niyazlarına cevap vermesini istemesini şöyle ifade eder:

Serv serkeşlik kılur kumrî niyazından meğer

Dâmenin duta ayağına düşe yalvare su

Görüldüğü gibi beytin anlam merkezi kumrunun niyazıdır.

Bizim halkımız kumruyu sever ve çok iyi anlaşan çiftlere “çifte kumrular” der. Ne kadar samimi ve sıcak bir ifade!…

İşte bu anlayışla kumruyu iyileştiren şoför arkadaşlar, kumrunun kendilerine alışması, kaçmaması, zaman zaman dizlerine gelip durmasını çok sevmişler…

Derken efendim, kumruya verilen yemlere güvercinler de gelmeye başlamış. Aynı familyadan oldukları için birbirlerini yadırgamamış kumru ile güvercinler.

Gel zaman git zaman güvercinlerin sayısı 20’yi bulmuş… Tabii o kadar kuşun beslenmesi ve barınması da söz konusu olunca şoför arkadaşlar, taksi durağının güney yönüne tahtadan güvercin yuvaları yapmışlar. İlk astıkları yuva, gaz tenekesi imiş; ahşapları sonradan yapmışlar. 

Zamanla güvercinler buraya iyice alışmışlar ve durağa güzellik katmışlar…

Gâh yuvada ve gâh çam ağacında vakit geçirir olmuşlar kumrularla beraber…

Ama günü gelmiş, SGK’da çalışan birkaç kişi (Kurum çalışanlarının tamamını itham edemem. Müdür bey dâhil orada neredeyse çalışanların tamamına yakınının güvercin ve kumru sever olduklarını biliyorum. Kuruma girişte ve araç park yeri konusunda anlaşmazlık çıkmış ve maalesef birkaç güvercin ezilmiş. O minicik canlar, koskocaman bir aracın ağırlığı altında can vermişler. Fotoğraflarına bakmaya yüreğim dayanmadı. Kampüste beslediğim güvercinlerin başına da dikkat siz biri benzer bir iş açmıştı da çok kızmıştım.

Mesele güvercin ve kumruların kurum girişinde beslenmeleriydi… Konuyu duyunca önce şoförleri, sonra da SGK müdürü arkadaşımızı dinledim. Müdür bey de gençliğinde güvercin beslemiş biri olarak, güvercin düşmanı biri değildi ama güvercinlerin girişi işgal etmelerini ve orada yemlenmelerini normal bulmuyordu.

Giriş-çıkışta olması haricinde, yemlenme alanının kuruma bir zararı yoktu. Çünkü yem ve su bırakılan yer, belediyeye, yani kamuya ait kaldırımdı…

Olay büyümüş… CİMER’e şikâyetler, belediyeye şikâyetler derken benim haberim oldu… Tabii çok üzüldüm ve olay mahalline gidip duruma baktım…

15 kadar kuşun sorun yapılması maalesef Muğla’ya yakışmadı…

Keşke hiç sorun edilmeden çözülseydi; hatta hiç sorun edilmeseydi!… 15 kadar kuş mu sığmadı şu koskoca Muğla’ya?…

Not: Büyükşehir Belediye başkanlığı, korona’dan dolayı sokakların ıssızlaşması karşısında, sokak hayvanlarının beslenmesi için ekipler kurmuş. Değerli başkanımız Dr. Osman Gürün’ü bu onurlu hareketinden dolayı tebrik ediyor, sokak hayvanları adına kendisine teşekkür ediyorum.