Koronalı Günlerde Sokak Hayvanları

Namık Açıkgöz

Korona (coronavirüs, covid-19) tehlikesi konusunda Türkiye’de ilk defa resmi ağızlardan tespit ve tedbirler 11 Mart günü dile getirilmeye başlandı ve şu anda 600 civarında ölüm ve 27 bin civarında korona vak’ası var. İnşallah en kısa zamanda önletici ve tedavi edici tedbirler yaygınlaşır ve salgın engellenir.

Ben, korona meselesini yazmayacağım bugün… Sokak hayvanlarını yazacağım.

11 Mart günü salgının Türkiye için bir tehdit oluşturduğu hususu konuşulmaya başlandığı anda, sokağa çıkma yasağı da gündeme gelince ilk aklıma düşen mesele “sokak hayvanlarının beslenmesi” oldu. Çeşitli zeminlerde ve sohbetlerde konuyu dile getirdim. İlgilenip hayata geçiren kurumlar oldu, umursamayanlar oldu.

18 Mart Çarşamba günü, Sayın Cumhurbaşkanımız yüksek düzeyde bir toplantı yapacağını duyurdu. Bütün Türkiye toplantıya kilitlendik. Ben de millet korona ile meşgulken ihmal edilecek olan sokak hayvanları konusunda Türkiye’nin dikkatinin çekilmesi ve tedbirler alınması için 4 önemli makama, Sayın Cumhurbaşkanımıza iletilmek üzere şu mesajı çektim: “Bu zor günlerde insan hayatı kadar sokak hayvanlarının hayatına da önem veriyoruz. Issızlaşan sokaklardaki canlar için de tedbir alınacak ve onlar da aç ve susuz bırakılmayacaktır.”

Bu teklifimin büyük ilgi göreceğini ve derhal hayata geçirileceğini ve Sayın Cumhurbaşkanımıza iletilip (Mesajı yazdığım 3 kişi Sayın Cumhurbaşkanımızın sabah akşam beraber olduğu kişiler, diğeri milletvekili bir kadim dostum.) akşamki konuşmasında yer alacağını düşünmüştüm ama olmadı…

Bizler değişik platformlarda sokak hayvanları meselesini canlı tuttuk ve zor da olsa ilk haftalarda nisbî bir hassasiyet oluştu ve bazı belediyeler, sokak hayvanlarının beslenmesi ve sağlık problemleri için ekip kurdu. Bunlardan ikisi Muğla BŞB ve Menteşe Belediye Başkanlığı idi. Kendilerine teşekkür ederiz.

Bizler ve hayvan hakları STK’ları gündemi diri tutmaya çalışırken Bakanlar Kurulu nihayet geçen hafta harekete geçti. Önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanlı günü münasebetiyle konuya el attı ve twitter hesabından “BirKapsuBirKapMama” etiketli paylaşım yaptı.

Sonra Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti ve Doğa Koruma ve Millî Parkler Genel Müdürlüğü ekiplerinin sokak hayvanları ile ilgili olarak sahaya çıkmasını sağladı.

Son olarak da İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü 81 ile 4 Nisan günü bir genelge gönderdi ve sokak hayvanlarının barınma ve beslenmesi konusunda valilik ve kaymakamlıklara sorumluluklar verdi. Cumhurbaşkanlığı dahil bütün bakanlıklara da gönderilen genelgede sokak hayvanlarının bulundukları yerlere, mama, yem, çeşitli yiyecekler ve su bırakılması talimatı verildi ve gerektiğinde buraların dezenfekte edilmesi söylendi.

Hani derler ya “Devlet fil gibidir… Ağır hareket eder.” 

Çok doğru…

Biz ilk günlerde bu tedbirlerin alınmasını tavsiye etmiştik; Ankara duyup harekete geçinceye kadar aradan 20 gün geçti. Arkadaşlara, “Siyasetin 20 gün önündeyim” deyip bu zor günlerde gülümsüyoruz. Bizi gülümseten benim şakam değil aslında; devletin sokak hayvanları için harekete geçmesi.  Sokak köpekleri için zincir yapan ve onları koruyup besleyen “Kıptî”yi vergiden muaf tutan bir medeniyetin çocukları, sokaklar, çarşılar, meydanlar ve parklar ıssızlaşırken, buraların sahipleri sokak hayvanlarını ihmal edemezdi Süheylâ; tebessümümüz biraz da bunun verdiği mutluluğu yansıtıyordu.

İnşallah bu zor günleri insanlarla ve sokak hayvanlarıyla atlatacağız ama bunun için lütfen enden çıkmayın ve korunma tedbirlerinizi alın.

 

Koronalı Günlerde Sokak Hayvanları” için bir yorum

  1. Eyvallah Sevgili Hocam. Milletin şu sıralar herşeyi, birbirini, birçok sosyal ve hayati işleri bile unuttuğu şu zor günlerde bile sokak hayvanlarını unutmayarak köşenize taşımanız gerçekten takdire şayan. Bakanlığın iki gün önce yayınladığı genelge de son yıllarda ilk defa insan ötesi sosyal devletin gereği olarak atılmış bir adım olarak niteliyor ve tebrik ediyorum..

Yorumlar kapatıldı.