Muğla (Menteşe) Devlet Hastanesi kimin eseri?

Önce önemli bir haberi paylaşalım. Menteşe Devlet Hastanesi bahçesine “ölümsüzlük ağacı” dikilirken İl Sağlık Müdürü İskender Gencer önemli bir açıklamada bulundu, ama nedense basında o öne çıkarılmadı. İl Müdürü Gencer, Vali Esengül Civelek tarafından Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi‘ne Koronavirüs test sonucunu 1 saat içinde veren cihazı satın alındığını açıkladı. “Bir ay önce numuneleri Ankara’ya gönderiyorduk. Son 15 günde Bakanlığımızın yaptığı çalışmalarla Muğla’da kendi tahlillerimizi yapabilecek duruma geldik. Bizim yaptığımız tahlil 6 saat sürüyordu. Ancak sayın valimizden koronavirüs test sonucunu 1 saat içinde veren cihazın Muğla’mıza kazandırılmasını talep ettik. Sayın valimiz hemen girişimde bulundu ve o cihaz alındı. Artık Muğla’da koronavirüs test sonuçlarını 1 saat içinde alabiliyoruz” dedi.

Bu gerçekten önemli. Vali Esengül Civelek‘e teşekkür ediyoruz…

xx        xx        xx

Evet, Menteşe Devlet Hastanesi kullanıma hazır.

Hastanenin bu noktaya gelmesi için adeta kendisini ortaya koyan Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz‘ün temin ettiği 250 yıllık olduğu söylenen zeytin ağacını hastanenin acil kapısı yanına dikerek, hastaneye bir de “ölümsüzlük simgesi” kazandırdı.

İl Müdürü Gencer, ölümsüzlük ağacını hastane bahçesine Muğla Basını ile birlikte dikerken, hastanenin açılışa hazır olduğu müjdesini şöyle verdi:

Yaklaşık 1,5 yıldır Menteşe Devlet Hastanesi’nin hizmete girmesi için çalışıyorduk. Muğlalı yardımseverler ile hastanemizin eksiklerini de tamamladık. Tadilat ve yeniden düzenleme çalışmamız bu ölümsüzlük ağacı da denilen bize göre yaşlı, bin yıldan fazla yaşadıkları göz önüne alınırsa genç zeytin ağacını dikerek tamamlanmış oldu. Açılışa hazırız.

Her ne kadar AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘ye göre en eski ve yetersiz hastane Marmaris Hastaesi olsa da, bu hastane 100 yıldan fazla bir geçmişe sahiptir.

Ölümsüzlük ağacı ile yaşlanmaya devam etsinler…

xx        xx        xx

Bu güzelliğin yaşandığı gün yapılan paylaşımların altına hemen herkesin yazdığı ortak soru şu oldu:

Hastane ne zaman açılacak?

Bu konuda eleştiriler geliyor. Ki bu hastanenin Korona salgınına karşı “Karantina Hastanesi” olarak hizmete alınmasını isteyenler de olmuştu. Ben de istemiştim. “Öteki hastaneler temiz kalır” diye düşünmüştüm.

Gariptir hastanenin açılışının geç kaldığı görüşüne AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de sahip. CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu veya Milletvekili Mürsel Alban olsa neyse..!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun kısa süren istifasında İl Başkanı Mete‘nin sessiz kaldığına dair “Albayraklar ve Muğla siyasilerinin mesafeli yaklaşımı…” başlıklı yazımın çıktığı “14 Nisan gecesisaat 02.00 sıralarında biraz gergin görüşmemizde “Menteşe devlet hastanesi sadece bir tadilat projesi olduğu halde yeni bir hastane yapımı kadar sürmüştür ve yapılan işlerde ciddi sıkıntılar vardır. Ama … İskender’e sahip çıkıyor. Senin patron da.” demişti.

Patron, Yönetim Kurulu Başkanımız Hayati Nizamoğlu oluyor. “” geçtiğim isim ise şimdilik bende kalsın…

xx        xx        xx

O gece İl Başkanı Mete ile hastane konusunda çok tartıştık. Zaman zaman yükseldiğimiz oldu. Bir tek “Bu hastane benim eserim” demediği kaldı. Oysa Muğla (Menteşe) Devlet Hastanesi‘nin yeniden açılabilmesi için ilk girişimde bulunan dönemin Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ve dönemin İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin olmuştur. Bu girişimin değerlendirmesini “Güzel Köy Kafe Restoran” da ben, Nejat Altınsoy ve Nihat Öztürk birlikte yapmıştık.

Bir butik hastane olarak 100 Yataklı Menteşe Devlet Hastanesi olurunu ise Milletvekili Nihat Öztürk ve İl Sağlık Müdürü İskender Gencer birlikte aldılar…

Geçtiğimiz 14 Mart gecesi AK Parti İl Başkanı Mete, Marmaris Devlet Hastanesi ile ilgili “Marmaris Hastanesine, yani % 70 i tamamlanmamış, hiçbir yatırıma para ayrılmıyorken reisle görüştükten sonra Sağlık Bakanı Yardımcısı ile görüşüp 2019 Kasım ayında ihalesini yaptıran adamım.” derken ayrıca şu ifadede bulundu:

Menteşe Devlet Hastanesi parasını zaten Eğitim Araştırma Hastanesi kantininden kazandık diyerek, daha sonra da Menteşe’deki hastanenin yapılmasını talep ettik. O zamanlar ne … vardı ne …

Evet o zamanlar Milletvekili Nihat Öztürk ve İl Müdürü Gencer vardı…

xx        xx        xx

Bunları tarihe kayıt düşülsün diye anlatıyorum… Bir gün de hastaneye engel çıkaranları da anlatırız. İl Başkanı Mete ile 14 Mart gecesi yaptığımız görüşmeyi de paylaşacaktık, ama olmadı. Kıyısından köşesinden paylaşıyoruz işte. Mete‘nin “Menteşe’nin parasını kantinden kazandık” ifadesinin ayrıntılarını da paylaşırız. Menteşe Hastanesinde olduğunu söylediği sıkıntıları da…

Tarih önemli… Resmi kayıtlara göre Muğla (Menteşe) Devlet Hastanesi, 1927 yılında kurulmuştur.

Aslında Muğla‘da ilk sağlık kurumunun kuruluşu 1895‘dir. Bu ilk hastanenin kuruluşunda Muğla‘nın ilk Belediye Başkanı Süleyman Efendi ve eşi Pembe Hanım‘ın büyük gayretleri olmuştur.

Ancak İl Özel İdaresine bağlı ilk Devlet Hastanesi 1927 yılındaGureba Hastanesi” adıyla hizmet vermeye başladığından resmi kayıtlarda hastanenin kuruluşu 1927 olarak geçer. 1940 yılında adı “Memleket Hastanesi” olarak değiştirilen hastane, 1954‘te Bakanlığa bağlanarak “Muğla Devlet Hastanesi” adını almıştır.

Muğla Büyükşehir statüsüne geçtikten sonra il merkezine Muğlalılara sorulmadan “Menteşe” adı verilmiş olmasından mı bilmiyoruz, yeni haliyle hastaneye “Menteşe Devlet Hastanesi” adı verilmiş bulunuyor. Yine “Muğla” adı verilmeli ve Muğla belleği yerli yerinde kalmalıdır…

xx        xx        xx

Muğla belleğinde, bu hastanemizin temelinde “Pembe hanım”ın, MuğlalılarınPembe anası”nın eli vardır. 14 Kasım 2017 tarihli ve “Eski Hastane’de Pembe Hanımın eli var!” başlıklı yazımda, hastanenin bulunduğu alanın “Dişçigil ailesi” tarafından bağışlandığının öne sürüldüğünü belirterek şu ifadelerde bulunmuştum:

Dişçigil Ailesi’nin, Allah sağlıklı ömür versin yaşayan büyüklerinden Yücel Dişçigil ile görüştüm. Önce ‘Biz bağışlamadık’ dedi. Ama ‘bağış yapıldığından’ emin… ‘O yeri hastane yapılmak üzere Pembe hanım bağışlamış. Aile içinde konuşulur, duyardık. Pembe hanım Kocamustafendi’nin kızıdır. Hacıkadızade Süleyman Efendi’nin de eşidir. Pembe hanım hastane yerini bağışlamakla kalmamış, ilk povyonu (kliniği) da yaptırmış. Ayrıca orada Kocamustafendi’nin türbesinin olduğu söylenirdi’ diye anlattı. Ki Kocamustafendi İlkokulu ve Eren İş Hanı’nın olduğu yerlerde onlarınmış. Hacıkadızade Süleyman Efendi Belediye Başkanı olunca Pembe hanım kendini hayır işlerine vermiş ve Muğla Devlet Hastanesi’nin kuruluşuna ön ayak olarak Devlet Hastanesi Pavyonlarının ilkini bizzat masraflarını çekerek kendisi yaptırmış.

Evet o hastanenin bahçesinde Pembe hanımın babası Hocamustafa Efendi‘nin mezarı da varmış. Mezar yok, ama naaşı orada.. Bunu biliyoruz. Bakarsınız naaşın yeri de Muğla Valiliği oluru ile İl Sağlık Müdürlüğünce belirlenir ve orada en azından Hoca Mustafa Efendi‘nin bir makamı olur…

Bu arada Yücel Dişçigil rahmetli oldu. Değerli bilgileri için teşekkür ediyoruz. Ruhu şad olsun. Pembe ananın da…

xx        xx        xx

Hastanenin ne zaman açılacağına gelirsek… O gün Korona virüse de meydan okurcasına “ölümsüzlük ağacı” dikilirken İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer bu sorunun yanıtını şöyle verdi:

Artık Menteşe Devlet Hastanesi açılışa hazır durumda ve Sağlık Bakanlığı ile bu konuda temaslarımızı sürdürüyoruz. Yakında da personel ataması yapılacaktır. Herkesin merak ettiği, herkesin birbirine sorduğu, herkesin acaba ne olacak diye sorduğu Menteşe Devlet Hastanesi personelininde göreve başlaması ile birlikte açılışı yaparız.

Kesin bir tarih yok. Hastanenin ameliyathaneleri 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu tarafından düzenlendi. Titizlik gösterdiği, önemli malzemeleri yurt dışından getirttiği için biraz gecikme oldu ve bu gecikme sanırım hastanenin tamamlanmasına yansıdı.

Bahçe düzenlemesi de Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş tarafından tamamlandı ve anlaşılan hastane artık önümüzdeki günlerde açılabilecek.

Hastane Muğla‘ya kim tarafından kazandırıldı diye sorulursa, soruyu “kimler” diye değiştirmek lazım. Bu anlamda Nihat Öztürk ve İskender Gencer ile Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir, Vali Esengül Civelek, Başkan Bahattin Gümüş, Muğla Ortak Akıl Birliği (MOAB) Üyeleri, başta Seyfi Terzibaşıoğlu ve rahmetli Dr. Fevzi Koçer eşi Afet Koçer ile eğitimci rahmetli Hesna Genç olmak üzere Muğlalı hayırseverler tarafından kazandırıldı… Hepsinden Allah razı olsun… 

——————————          —————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Kargalar gülistanı işgal ettiklerinde bülbüller siner ve susar. -Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî

 

ÇİVİ

Arkadaşım, sosyal medyada “Kan anonsu paylaşımlarının altına ‘geçmiş olsun’ diye yazıyorlar. O zaman kan ihtiyacı geçiyor mu?” diye sordu.

Beni Bir Gülmek Aldı: )))))

Özcan Özgür

Özcan Özgür

Özgürce