Bakan Ersoy; “İç turizm Mayıs sonu başlar”

BİR DÜZELTME

Hafta sonunda Menteşe Devlet Hastanesi‘nden söz ettim. Abartmayayım diye Hamle Gazetesi‘nin katkılarından ve MOAB (Muğla Ortak Akıl Birliği) üyelerinden de söz etmediğim gibi kurumlardan da söz etmemiştim. Ancak MUTSO‘nun bazı yöneticilerinden eleştiri aldım. Kendilerince haklı olabilirler.

Ancak ben cebinden katkı yapanların en çok verenlerinin adını vermekle yetinmiştim. Alirıza Boyacı‘nın cebinden duvar yaptırdığından, hastanenin karşısındaki büfeci Şükrü Çelik‘in inşaatta çalışanlara her gün çay taşıdığından, “reklama gerek yok” diye adını vermeyen Dokuzçamlı şehit babasının 10 bin TL bağışından söz etmemiştim. MUTSO 120 bin TL bağış yaptı biliyorum… Belirttiğim gibi kurumlardan söz etmedim. Üstelik dağ çayı satarak geçinen şehit babasının 10 bin lirası çok daha değerli…

Neyse herkesten Allah razı olsun…

 xx        xx        xx

Siz mevsim normalleri dışında hala kar yağışı olan yerlere bakmayın, yurdumuzun doğusunda, Asya‘nın kıyısına bahar Mart‘ta gelir. Oralarda baharın 21 Mart‘ta uyandığına inanılır. Yurdumuzun batısına, Ege‘ye ise İlkbahar‘ın üçüncü ayında, Mayıs‘ta gelir.

Bahar Asya‘ya doğru gidildikçe Nevruz, buralara gelindikçe Hıdrellez olur. Trakya‘da, Ege‘de, Muğla‘da Hıdrellez‘i 6 Mayıs‘ta kutlarız… İnşallah bu sene de kırlarda kutlanır, ateş üstünden atlanır…

Daha önce de yazdım. Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın ve Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy‘un açıklamalarına bakılırsa, Korona günleri sona ermese de Ramazan Bayramı‘nda çifte bayram yapılabileceğinin ve turizm sezonuna adım atılacağının müjdesini paylaşmıştım.

Turizm Bakanı Ersoy, Hürriyet Gazetesi‘ne yaptığı açıklamada müjdenin altını bir kere daha çizdi, ama ben de boşboğazlık etmek istemem; “yalancı bahar” ihtimalini de bir kenarda tutmakta yarar var.

xx        xx        xx

Hürriyet Gazetesi haberi “Gizem Karakuş” imzasıyla “Turizmin yol haritası” başlığı ile verdi.

Ancak “Türkiye turizminin koronavirüs sonrasında hızla toparlanabilmesi için yol haritası oluşturuldu. İlk olarak oteller yarı kapasiteleriyle hizmet verecek. Sahillerdeki şezlong sayıları azaltılarak sosyal mesafe kuralına uyulacak. Eğlence mekânları için tedbir alınacak. Otellerdeki açık büfeler açılmayacak.” diye verilen habere seyahat acentalarından gelen tepki üzerine gazete, Bakan Ersoy‘un açıklamasını haberin içinden çıkarıp ayrı bir haber olarak yayınladı!

Seyahat acentaları neden tepki gösterdi anlaşılamadı, ama gazete haberi “İşte kulislerde konuşulanlar” diye verirken, Bakan Ersoy‘u da “Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy; İç turizm Mayıs sonu başlar” başlığı ile ayrı haber olarak verdi.

Neymiş? “Turizm” değil, “İç turizm” Mayıs sonu, yani bir başka değişle Haziran’da başlarmış.

Ben de Bakan Ersoy‘un ilk açıklamasının ardından “Turistik tesislerde sertifikasyon dönemi başlatılıyor.” başlıklı yazımı, Mayıs, Haziran için umudumun olmadığını anlatarak şöyle noktalamıştım:

Yine de bakarsınız Temmuz ve Ağustos güzel olur… Zaten Muğla’nın da yüksek sezonu Temmuz ve Ağustos değil mi?

xx        xx        xx

Salgınla mücadelede bir sürpriz yaşanmazsa iç turizmi mayıs ayı sonunda başlatmayı düşündüklerini söyleyen Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hürriyet‘e yaptığı açıklamada özetle şu ifadelerde bulunmuş:

Böyle giderse ve gidişatta sıkıntı yaşanmazsa mayıs ayı sonu itibariyle iç trafik başlayacak. Kontrollu iç hat uçuşlarıyla turizm sezonu açılacak. Bir sertifikasyon kurulu oluşturduk ve çok kapsamlı konaklama kurallarını belirledik. Konaklama tesisleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bu kurallara uymayı taahhüt edenlere sertifikasyon vereceğiz. Sertifikasyon alan tesisleri duyurarak, tatilciye ‘Buralara gidebilirsiniz’ diyeceğiz. Şehirlerarası seyahat ve iç hat seferleri de bu dönem başlayacak. Vaka açısından sıfır olan ülkelerle karşılıklı kapıları açabiliriz.

Açık ve net; “sertifika alanlar” tesislerinin kapılarını açabilecek. Kontrollu iç hat uçuşları ile yerli turizm sezonu başlayabilecek ve vaka açısından sıfır olan ülkelerin turistleri kabul edilecek…

Olur mu? Olmasını gönülden isterim…

xx        xx        xx

Seyahat acentalarının tepkileri üzerine Bakan Ersoy‘un açıklamasının içinden çıkarılarak, sanki Bakan açıklamamış gibi, “İşte kulislerde konuşulanlar” diye verilen haber ise başlıklar halinde şöyle:

ŞEZLONGLARA SINIRLAMA; Akyaka, Selimiye, Bozburun gibi küçük turizm yerleşkelerinde apart ve pansiyonlarda Ramazan Bayramı sonrası itibariyle yoğunluk bekleniyor. Şezlong sayısının yarı yarıya düşmesi, günübirlik düzenlenen yat ve azmak turlarında ise sınırlamaya gidilmesi planlanıyor. Fazla turistin tekneye binmemesi için denetleme artacak. Aynı uygulama günü birlik yat turları için de olacak.

HAZIRLIK BAŞLADI; Belediyeler ve işletmeler, Mayıs ayının sonu için hazırlıklarını yapmaya başladı. Bazı belediyeler sahil şeritlerinde yenilemeler yaparken oteller ise konseptlerlerinde değişikliğe gidiyor. Bazı oteller aileye özel sahil ve dinlenme alanları oluşturmak için inşaata başladı.

KÜÇÜK ESNAFIN YARARINA OLUR; Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: “Marmaris’te temmuzda özellikle Söğüt, Selimiye, Bozburun gibi köylerimizde turizmin canlanmasını bekliyoruz. Apartlar ve pansiyonlarda doluluk olacaktır. Büyük otellerde her şey dahil ve açık büfe sisteminden çıkış olabilir. Bu da küçük esnafın canlanmasını sağlayacaktır. Sahillerde 100 yerine 50 şezlong yerleştirilmesi gibi önlemlerin alınması değerlendiriliyor.” demiş.

EĞLENCE MEKÂNLARI DOLMAYACAK; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras: “Pandemi konusunda gerekli donanım, sağlık personeli ve ekipmana sahip olan tesisler, faaliyet göstermeye başlayacaktır. Öncelikle ikinci konut sahiplerinin geleceğini tahmin ediyoruz. Oteller için bir süre daha beklemek gerekebilir. Ne kadar hareketlense de sahillerin, yeme içme ve eğlence mekanlarının hınca hınç dolmasına asla müsaade edilmeyecektir.ifadesinde bulunmuş.

TEKNE TURUNA KİŞİ SINIRLAMASI; Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya: “Ramazan bayramı ile birlikte özellikle butik otel ve mutfağı olan apartlarda yoğunluk bekliyoruz. Hazırlıklarımızı Mayıs’ın 15’ine göre yapıyoruz. Şezlong sayıları eskisi gibi yoğun olmayacak. Fiyatlarda artış olabilir. Planlamalar yapılıyor. Azmak turunda 8 metrelik bir tekneye en fazla 12 kişi, 6’şarlı olarak karşılık binebilecek ve mesafe kuralına dikkat edecek.” diye konuşmuş.

AİLELER PANSİYON KAPATABİLİR; Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya ise: “Vatandaşlar ailelerini özledi, önce akraba ziyaretleri başlar. Temmuz ve Ağustos aylarında da iç turizmde bir canlanma olabilir. Vatandaşlar bu yıl daha alternatif tatilleri tercih edecek. Butik otel ve pansiyonları daha çok tercih edilecek. Bir ailenin küçük bir pansiyonu kapattığını görebiliriz. Fakat oteller tam kapasite çalışmayacağı için fiyatlar eskiye oranla daha yüksek olabilir.” diye görüş belirtmiş.

UÇAKLARDA DA ÖNLEM; Uçuşların otellerin açılmasının ardından başlayacağı, önce iç turizm sonra dış turizmin kademeli olarak canlandırılması planlanıyor. Dış turizmde canlanmanın ise Ağustos ayının sonuna doğru başlaması bekleniyor. Eylülde ise bu hareketliliğin artması hedefleniyor. Sadece Türkiye’ye gelişlere izin veren ülkelerden turist gelebilecek. Uçaklarda orta koltuğun boş bırakılması, yemek servisine sınırlama, internet üzerinden bilet satışına teşvik gibi planlar yapılıyor.

xx        xx        xx

Maşallah dere görülmeden paçalar sıvanmış.

Sadece Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras daha temkinli yaklaşmış. Bakan Ersoysertifikasyon” derken Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay hangi “küçük esnaftan” bahsediyor anlayamadım…

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya ile aynı düşünüyoruz. Temmuz ve Ağustos aylarında iç turizm hareketlenecektir. Sadece Eylül ayı için farklı düşünüyoruz.

Eylülde bence de yabancı turistte hareketlenme olacaktır, ama akın akın da gelmeyeceklerdir.

Attığın taş ürküttüğün kuşa değmeli” derler.. Eylül ayında bütün tesisleri yabancılar doldursa, bir bilemedin iki aylık turizm geliri ülkemiz insanlarının, Muğlalıların sağlığını, yaşamını riske atmaya değer mi?

Doğrusu ben tereddütlüyüm… Bu konu ne biz gazetecilerin ne de belediye başkanlarının bilebileceği mesele değil… Şimdi bile Bodrum’da konaklamakta olan 34 ve 06 plakalılar Akyaka, Ören sahillerini, sokaklarını dolduruyorlar..!

Bakanlık turizmcinin zararını karşılayamayacağı ve sektörün şu anda işsiz olan personelinin cebine maaş koyamadığı için ortaya bu projeyi atmış olabilir mi” diye de düşünmeden edemiyorum…

En doğrusunu turizm sektörü temsilcileri ile sağlık sektörü temsilcileri bilecektir… Mayıs sonuna kadar ilgililerin konuyu tartışmalarında yarar var…

—————————-                                    —————————-                       

GÜNÜN SÖZÜ: İnsan fırsatların gelmesini bekler, fırsatlar da insanın gelmesini. Fırsatlar bekler, insanlar bekler. Kazanan hep mazeret olur. – Paulo Coelho

 ÇİVİ

Muğla Büyükşehir Belediyesi “Tarımsal Destek” çerçevesinde 40 kişiye 120 keçi dağıtmıştı. Av. Mustafa Çelebi “120:40=3 keçi. Şimdi kişi başına 3 kıl keçisi. Nasrettin Hoca hesabı galiba.

3 keçi her yıl 2 defa doğuracak. Onlarda tekrar her yıl. Kaç yıl sonra kıl keçisinden gelir elde edilir? Günün matematik sorusu.” diye paylaşım yaptı.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

Özcan Özgür

Özcan Özgür

Özgürce