Beterin Beteri

Hayati NİZAMOĞLU

Genç ölümlerine çok üzülüyorum. Kozağaç Mahallesi Muhtarı Kadir Gümüş’ün oğlu Recep Gümüş’ü severim. Saygılı, delikanlı gençtir. Neredeyse bir yıldır eşinin hastalığını tedavi ettirmek için büyük çaba harcadı. Dün sevgili eşi Sultan’ı toprağa verdi. Allah rahmetini esirgemesin. Gümüş ailesine sabırlar diliyorum.

***

Corona virüs hepimizin hayatını, 2020 yılı hedeflerini alt üst etti.

Ancak Türkiye’nin pandemi ile mücadelesi,  başka ülkelerle kıyaslanınca çok iyi gidiyor. Tedavide dünyaya örnek olacak algoritmalar uygulanıyor. Yoğun bakımdaki ve solunum cihazına bağlı hasta sayımız, dünya ortalamasının çok altında. Bir kişi bile vefat etse, yüreklerimiz parçalanıyor. Ancak vaka- vefat oranında da iyi gittiğimizi uzmanlar söylüyor. Sağlık sektörüne yapılan yatırımlar, Türk sağlıkçılarının krize hızla uyum sağlayıp, insanüstü gayretleri elimizdeki güçlü kozlar.

Ekonomi olarak, Mayıs ayından kimseye fayda yok. Dişimizi iyi sıkalım, hiç olmazsa yaz aylarını kurtaralım.

***

Muğla halkının kurallara uyan kültürü, vaka sayısında bize gösterdi ki, il olarak iyi gidiyoruz. Muğla diğer illersiz, Türkiye diğer ülkelersiz olamaz. Önce ülkemizdeki seyahat kısıtlamalarının kalkması, sonra diğer ülkelerin kendini bir an önce toparlayıp, küresel seyahatin başlamasını temenni ediyoruz.

***

Her vatandaşımıza, hepimize büyük fedakarlıklar düştü. Genel olarak izlenimim, halkımız sessizce sürece uyum sağlamaya çalışıyor.

Bu dönemde siyasi rekabet, kurumsal rekabet, kişisel rekabet olmamalı. Düşünen insanlar, tribüne değil, sorunların çözümüne odaklanmalı.

***

Corona ile mücadelede siyaseten gördüğüm şu: Başkanlık sistemine geçinceye kadar hükümetlerin ortalama ömrü iki yıl bile olamadı. Yasama yürütmeyi topallaştırıyordu. Bu pandemide yürütme organının etkinliğini hissettik. Başarıda yeni sistemin payı olduğunu düşünüyorum. Zaman içinde daha da geliştirilebileceğini tahmin ediyorum.

***

Birçok sorun ile boğuşuyoruz. Sıkıntılar yaşıyoruz.  Ama “Beterin beteri olduğunu” da unutmuyoruz…

 

 

Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

Gündem