14 günlük karantina süresini tamamladılar

Almanya’dan Türkiye’ye getirildikten sonra Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde bulunan Muğla Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenci yurdunda 14 gün karantinaya alınan 357 Türk vatandaşı, karantina sürecini doldurdu. Karantina süresini dolduran vatandaşlar otobüsler ile memleketlerine gönderildiler.

Kadir Tamer

Almanya’dan Türkiye’ye getirilen ve 14 gün karantina süresi dona eren 357 Türk vatandaşının herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığı öğrenildi.

KYK Muğla öğrenci yurdunda kalan vatandaşlara araçlarına binmeden önce Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından fidan dağıtıldı. Her vatandaşa bir ıhlamur ve çam fidanı verildi. 14 günlük karantinanın son gününde son sağlık kontrollerinin ardından Evde İzleme Formu’nun imzalatılması, seyahat izin belgelerinin verilmesi ve pasaportların iadesinin ardından otobüslere bindirilen 357 kişi 57 farklı ile doğru yola çıktı. Yapılan tahliyede 14 güzergah ve 16 adet araç görevlendirildi. 357 kişiden 290’ı toplu taşıma aracı ile 67 kişi de özel araçları ile bağlı bulundukları illere hareket etti.

Muğla’dan mutlu ayrıldılar

14 günlük karantina süresini tamamlayan ve memleketlerine giden vatandaşlar ise, bulundukları süre içerisinde kendileri ile yakından ilgilenen görevlilere teşekkür ettiler.

Tahliye işlemlerini takip eden Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, “Bundan 14 gün önce Almanya’dan gelen vatandaşlarımızı İl Müdürlüğümüze bağlı Milli Piyango Kız ve Erkek Yurdu’nda misafir ettik. Covit 19 tedbirlerine riayet edilerek Muğla Valiliğimizin öncülünde Kızılay, Sağlık İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü’nün koordineli çalışması ile vatandaşlarımızı bugün sağlıklı ve mutlu bir şekilde evlerine uğurluyoruz. Karantinada kalan vatandaşlarımızı evlerine sağlıklı ve mutlu bir şekilde göndermenin mutluğunu yaşıyoruz. Bu zor günlerde yurtlarımız ülkemizin birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun buluştuğu yer oldu yurtlarımız. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir an önce bu salgının sona ererek hep birlikte sağlıklı günlere kavuşmayı diliyorum” dedi.

Teşekkür ederek ayrıldılar

Almanya’dan gelen ve 14 günlük karantina süresinin ardından Uşak’ta ki evine gitmek için yola çıkmaya hazırlanan Ahmet Özmen, “Allah devletimizden razı olsun. Almanya’da bugün doktorlar hastaları almıyor. Evde kalarak tedavi oluyorsunuz. Ancak buradaki ortamı anlatarak bitiremem. Her türlü sorunumuzla görevliler yakından ilgilendiler. Burada ki yurtlar 5 yıldızlı otel konforundaydı. Bizi yalnız bırakmayan herkesten Allah razı olsun” dedi.    

Ankara’ya gidecek Fethiye Güleç isimli vatandaş, karantina sürecini değerlendirirken, “Vallahi çok güzel geçti ama biraz sıkıldık” derken, bir başka vatandaş, “Çok iyi geçti. Allah razı olsun devletimizden milletimizden ve görevlilerimizden. Allah hepsinden razı olsun. Bu virüsten de inşallah tez zamanda kurtulur milletimiz” dedi.