Patileri beslemek için Muğla’dan ayrılmadılar

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kampüs Patileri Topluluğu üyeleri gençler, Covid 19’la mücadele günlerinde, sokak hayvanlarını beslemek için Muğla’dan ayrılmadılar.

Muhittin Direk

Covid-19 ile mücadele amacıyla başta lokanta ve kafeler olmak üzere pek çok iş yerinin kapatılması ve hafta sonları sokağa çıkma yasağının uygulanması sebebiyle sokaklarda bakımsız kalacak olan kedi ve köpeklerin bakımını sağlamak için, memleketlerine gitmeyen ve Menteşe merkezde kalan öğrenciler, tedbirlerin alınmaya başladığı ilk günden beri, sokak hayvanlarına mama ve su veriyorlar.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan MUDHAYKO (Muğla Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği) başkanı ve Kampüs Patileri Topluluğu Koordinatörü Doç. Dr.  Nurdan Saraç, şunları söyledi:

“Coronavirüs ile mücadelenin başladığı 11 Mart gününden itibaren, alınacak olan tedbirlerden etkilenecek olan sokak hayvanlarıyla ilgili tedbirler almak üzere harekete geçtik. Sosyal medya aracılığıyla önce kamuoyu oluşturmaya çalıştık. Başta yerel yöneticiler olmak üzere merkez yöneticilerine de ulaşmanın yollarını aradık ve başarılı da olduk. Hayvansever, STK’lar da harekete geçti ve İçişleri Bakanlığı, tedbirli günlerde sokak hayvanlarının bakımı ve beslenmesi için bir genelge yayınladı. Biz dernek ve topluluk olarak zaten hazırdık ve sokağa çıkma yasağının olmadığı zamanlarda besleme ve su verme işlerini hallediyorduk. 14 arkadaşımızın sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde besleme yapabilmeleri için Menteşe kaymakamlığından izin aldık. Sayın kaymakamımız Caner Yıldırım ilk andan itibaren büyük destek verdi. Büyükşehir ve Menteşe belediyelerimiz de Türkiye’de sokak hayvanları konusunda ilk harekete geçen belediyelerimiz oldu. Hem kaymakamlığa, hem de belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Üniversitemizin Kampüs Patileri Topluluğunda faaliyet yapan başkan Emin Bağcı, Senil Altuntaş, Kardelen Huba, Selim Akar ve Mithat Öztürk, Kötekli ve Yeniköy’de beslemeler yapıyorlar. Gençlerimiz 11 noktada 40 köpek, 14 noktada da 100 kadar kediyi besliyorlar. Şehirde ve TOKİ evlerinde 14 arkadaş kaymakamlıktan izinli olarak beslemeler yapıyor. Bütün dünyanın sağlık için çaba gösterdiği bu günlerde Menteşe ilçemizdeki sokak hayvanlarını beslemek için memleketlerine gitmeyen gençleri kutluyorum.  Hayvanseverliği günlük hayatlarının bir parçası hâline getiren bu gençler aile özlemine katlanarak sokak hayvanlarımızın zor durumda kalmaması için mücadele veriyorlar.  Ayrıca gençlere mama desteği veren Büyükşehir Belediyemize de ne kadar teşekkür etsek azdır. Menteşe belediyemiz, değişik noktalara mama ve su bırakarak bu zor günlerde sokak hayvanlarımızın beslenmesi için büyük destek oluyor. Hayvan Barınağımızın da desteğini her zaman yanımızda görüyoruz. Onlara da teşekkür ediyoruz” dedi.