Güvenç 2020 turizmi için umutlu konuştu

2020 yılı turizm sezonu ile ilgili olarak Hamle Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç, sezondan çok umutlu olduğunu söyledi.

2019 yılında iyi bir sezon kaydeden Güvenç, “Maalesef sezonun sonuna doğru ülkemize en çok yolcu getiren tur operatörlerinden Thomas Cook faaliyetine son vermek zorunda kaldı. Buna takiben gerek iflastan önce ve sonrasında İngiltere’ye yaptığımız yoğun ziyaretler ve uzun görüşmelerden sonra mevcut tur operatörlerinin sayılarını arttırarak, yeni tur operatörlerini de devreye sokarak açığı kapattık ve daha da iyi hale gelmiş olduk” dedi.

Yeni tur operatörlerin de devreye girmesi ile İngiltere’den gelecek turist sayısında artış yakalayacaklarını kaydeden Güvenç açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu bakımdan İngiltere 2020 için gayet iyi görünüyor. 1 milyon sınırını aşacağız. İkinci olarak ana pazarlarımız Rusya ve Ukrayna. Rusya’da Anex, Thomas Cook’un hisselerini satın aldı ve yeniden yapılandırıyor. Bizim bölgemize geçen yıl 132 bin yolcu getirerek önemli bir paya sahipti. Geçen seneye kadar Rusya pazarında yılda 6,7’lik bir artış bekliyoruz. Diğer yandan Rusya 140 milyonluk nüfusu ile büyük bir ülke. 30 milyon civarında pasaport sahibi 15 milyon civarında aktif seyahat eden bir nüfusu var.”

Gelen sayısında artış var

Ukrayna ve Almanya pazarını da değerlendiren Güvenç, “Ukrayna üçüncülüğe yerleşti. Orada da önemli bir pazar payımız var. Ve oradaki tur operatörleri ile ilişkilerimiz güçlü. Orada da Anex açık ara birinci. Diğer bölgede ki önemli tur operatörleri ile de uçuş planlamalarını bitirdik. Geçen seneye göre iyi görünüyor. Oldukça fazla bir artış olacak ve Ukrayna’dan gelen sayının 92 bin 136 bine çıkacak. Almanya aynı şekilde 86 binden 99 binlere çıkmak üzere. Bunlarında planlamaları bitirildi. Yine Moldavya, Romanya gibi küçük ülkelerden de artışlar var. Bunların arasında asıl önemli olan Kazakistan’dan uçuşları başlatıyoruz, büyük ihtimalle önümüzdeki hafta oraya giderek son noktayı koyacağız” dedi.

Güvenç açıklamasını şöyle tamamladı:

“2020 turizm yılı için sayılarımız bütün yılların rekorunu kıracak şekilde. Bu yıl iyi bir sayıya ulaşacağımıza inanıyorum. Özellikle bölgede ki turistik, sektör oyuncularının, kamu kuruluşlarının, belediyenin hep birlikte çalışması ile bir sinerji yakalanarak daha da iyiye gideceğimizi düşünüyoruz. Bölgemizin yatak kapasitesi eksikliği var. Özellikle sezonda bunu da aştığımız takdirde bölgemiz hak ettiği yere kavuşacak ve önemli bir turistik lokal ve yerel gelir sağlamış olacağız.”