Hamle’nin 44. Yılı

Hüseyin Nizamoğlu

25 Şubat 2010’da yazıldı.

Hamle Gazetemiz son yıllarda her kesime hitap etmeye çalışmıştır. Bunu yaparken kuruluş gayesinden ödün mü veriliyor gibi yorumları duymaktayım. Bu görüşlerin cevabını doğru bir şekilde verebilmek için, ülkemizin geçirdiği ve hala da geçirmekte olduğu evreleri iyi tahlil etmek gerekiyor.

Hamle Gazetesini çıkaranlar, 27 Mayıs 1960 ihtilalini yaşayan insanlardı. Her birinin adeta soyadı kuyruk veya düşük olmuştu. Bu acılı günler devam ederken 12 Mart 1971 darbesi oldu. Bu darbeyi de yapanlar aynı kafa yapısında olanlardı. Yani, bizlerin Demokrat Parti’nin devamı olmamız, halen suçlu olmamıza sebep sayılıyordu. 12 Mart olayını yapanların da aklı fikri sağ oyları bölmek için çareler bulmak olmuştur. 1973 seçimleri öncesi bir Karaoğlan efsanesi slogan olmuş yollara, yol kenarı kayalara “Karaoğlan ak günlere” yazılmış sandıklara çift oyların dolmasına kasatura göstererek çalışılmıştır. Bir yandan AP’nin oylarını bölmek için kullanılan MSP, seçim neticesinde anahtar parti durumuna gelmiştir. Lider Erbakan hoca, bu vesile ile irtica denilen hummak veya balonu rafa kaldırtmaya mecbur etmiştir. Bu suretle sol ile ortak hükümet kurmuştur. Kıbrıs çıkartması 1974’de bu hükümet zamanında olmuşsa da, ekonomi çıkmaza girmiştir. Yokluklar, kuyruklar yetmemiş gibi, sokak kavgaları özellikle genç dimağları devletin kasasından ödenekle halk evlerinde terörist yetiştirenler terörü himaye ediyordu.

Daha önceleri, Deniz Gezmiş ve arkadaşları Ortadoğu Teknik Üniversite kampüsünde aylarca korunduğunu gizlemediler. Onlara verilen idam cezasının kaldırılması için mücadele verenler CHP ile temelli senatörlerdi. Öte yanda halk mahkemeleri kuranlar vardı. Günde 25 genç çocuklarımızın ölmekte olduğu yaygın halde idi. Hükümet başkanı milletimize, halklar diye hitap ediyordu. Toprak kullananın demek suretiyle tapu olayını yok sayıyordu. İhtilal kıvamına gelmişti ama iktidarda sol olduğu için gecikiyordu. 1979’da yapılan ara seçimi sonucunda, sol cenah tek milletvekili çıkaramazken AP tümünü birden kazandı. Netice de Merhum Ecevit o akşam istifa etti. Yeni hükümeti Adalet Partisi azınlık olarak kurmuştu. MSP bu defa dışarıdan destek olacaktı. Çok geçmeden Sayın Erbakan hocanın meşhur kadehin altı üstü gibi esprileri sıkıntı vermekte iken, ekonomi 24 Ocak kararları denilen devalüasyon kararı ile düzelmeye geçince pat diye ihtilal oldu. Bilmeyen öğrensin bunu.

Terör olayı aynı gece bitti. 1987’lere kadar adeta sokak hareketi yok gibiydi. İhtilalciler, Adalet Partisi’nden ekonomiyi düzelten ekibi Turgut Özal başkanlığında görev başında bıraktı. Askerler, kısa süre sonra yeni partiler kurulmasına izin verince, Turgut Özal Anavatan Partisi’ni kurmuştu. Zaten hükümet üyesi olduğu için, çabuk toparlandı. Sağda başka da parti yok iken tek başına iktidar oldu. Hamle Gazetesi 1977′de yayın hayatına geçtiği sıralarda sokaklar kaynıyordu. Muğla’da tek sağ görüşlü gazetenin yaşaması pek kolay değildi. Ama bizler zoru yaşatarak geliyoruz. İçimizden geçirdiğimiz acılar, dostlarımızdan gördüğümüz iftiralar, görevden alınma ve Seka nezdinde yapılan tetkikler, bin bir müşkülatla şirkete alınan arabanın ilan suretiyle satılması bizi yıldırmadı.

Çok acı çektik. Açıkça kavga varken, iç bünyeden gelen ve atılan gül bile olsa bize düşmanın güllesi gibi gelmişti. 44 yıldan beri hiç görüşlerimiz değişmedi. Birileri ıslah da olmadı. Şu var ki, her zaman başımız dik olarak doğru bildiğimizi hiç olmazsa hala bazılarımız yazıyor. Bu günün güzellikleri, okullarda terör yok. Hocaların birçoğu illede ihtilal ve baskı döneminin özlemi içinde olsa dahi, olay çıkartmıyor. İrtica yalanına kendilerini kaptıran mahalli devlet memurları artık yanlışlardan kaçınıyorlar. Bugün Hamle’nin yaptığı; doğru bilip savunduğu her fikri kendi bünyesindeki kadrolarla yorum yolu ile olgunlaştırıyor. Allah oğlum Hayati’den razı olsun. Bu suretle geçmiş yıllarda siyahla beyaz gibi zıtlıkları törpüleme yolu benimsenmiştir. Ne güzel; bir taraf devamlı yanıldığını anladığı gün, bu güzel ülke füze gibi kalkınacaktır diyorum ve Hamle’ye uzun ömürler diliyorum.

Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

Nerede Kalmıştık