8 Mayıs “Dünya Talasemi Günü”

Dünya’da Talasemi hastalığı ile ilgili olarak toplumda farkındalık oluşturmak üzere 1993 yılından bu yana 8 Mayıs’ın “Dünya Talasemi Günü” olarak kutlandığını anımsatan Muğla Talesemi Derneği Başkanı Nazlı Tepeli yaptığı açıklamada, “Talasemili çocuklar daha adlarını öğrenmeden kan gruplarını öğrenen, yaşadıklarından dolayı zorunlu büyüyüp olgunlaşan çocuklardır. Onların en çok korktukları şey ise ‘Kanınız yok’ denilmesidir.” diyerek, herkesi kan bağışına çağırdı.

Covid-19 pandemisi yaşadığımız son aylarda acil vakalar dışında hasta kabul etmeyen hastanelerin, talasemili çocuklarımıza ve gençlerimize kesintisiz hizmet vermeye devam etmekte olduğunu belirten Muğla Talesemi Derneği Başkanı Nazlı Tepeli “Çünkü Talasemi(Akdeniz Anemisi) kalıtsal bir kan hastalığıdır. Kan, vücudun organ ve dokularını besleyen, atıkları uzaklaştıran hayati bir sıvıdır.” dedi.

İşte bu hayati sıvı, talasemi hastalarının hayata tutunmalarının tek yolu olduğuna dikkat çeken Nazlı Tepeli “Çocuklarımızdan ve gençlerimizden bazıları 10 günde, bazıları 15 günde bazısı ise 20 günde bir 2’şer torba kan alarak hayatlarını idame ettirirler. Bundan dolayı kan verme kriterlerini taşıyan bütün vatandaşlarımızı ısrarla düzenli kan bağışına davet ediyoruz.” dediği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Talasemili çocuklar daha adlarını öğrenmeden kan gruplarını öğrenen, yaşadıklarından dolayı zorunlu büyüyüp olgunlaşan çocuklardır. Onların en çok korktukları şey ise ‘Kanınız yok’ denilmesidir… Bugünlerde Covid-19 pandemisi ve Ramazan ayı nedeniyle Kızılay’a yapılan kan bağışları çok azalmış ve hastalarımıza Kızılay tarafından kan bağışı yapacak donör getirmezseniz kan veremeyeceğiz açıklaması yapılmıştır. Bunun üzerine panikle Talasemi Derneği ve talasemili hastalar olarak kan bağışını arttırmaya çalıştık. Yakın çevremizi kan bağışına yönlendirirken bizim yapmayı planladığımız duyuruları ve çağrıları bizden önce yapan Menteşe Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin’e ve değerli Basın Emekçisi Sn. Özcan Özgür’e Talasemi Derneği olarak ne kadar teşekkür etsek azdır. Tabiki basında kan bağışı duyurusu yapan, bizim görmediğimiz, gözümüzden kaçan basın emekçisi arkadaşlar var ise onlara da teşekkürü bir borç biliriz.”
Muğla Talesemi Derneği Başkanı Nazlı Tepeli, Kızılay’ı da talesemililer için kampanyalar düzenlemeye davet etti. Tepeli, “Bu konuda da “Tek kan tedarikçisi Kızılay’ın kan stoğunun kırmızı alarm vermesi, Muğla Kızılay’ını da geçte olsa harekete geçirmiştir. Onlardan da stoklar kritik düzeye gelmeden önce kampanyalar düzenleyip, talasemililer, lösemililer ve diğer hayati öneme sahip kan hastalıkları olanların zor durumda kalmaması için ellerinden geleni yapmalarını, bu insanlara tekrar bu paniği yaşatmamalarını arzu ediyoruz. Tüm duyarlı kamuoyuna Muğla Talasemi Derneği adına teşekkür ediyorum” dedi.