Korona virüsü aramızda dolaşmaya devam ediyor…

Özcan Özgür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan korona sonrası Türkiye‘nin Mayıs ayı normalleşme planını açıkladı. 65 yaş üstü ve 20 yaş altında olanlar başta toplumun önemli kesimi çok sevindi. 

Yeni hapishaneden çıkmış olanlar kadar sevinmiş olmalılar…

Ben tedirginim…

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın açıkladığı “Normalleşme planına” göre 11 Mayıs tarihinde berber, kuaför, güzellik salonu ve AVM‘ler açılacak. Milyonlarca öğrenci ve velinin beklediği sınav tarihleri de belli oldu. YKS 27-28 Haziran‘da, LGS 20 Haziran‘da askeri öğrenci sınavı 14 Haziran‘da yapılacak.

Benim tedirginliğim, acaba “normalleşmeyi” hazmedebilecek miyiz?

Rehavete kapılmaktan, yaşananları unutmaktan geri durabilecek, kalabalıklar yaratmamayı, kurallara uymaya devam etmeyi becerebilecek miyiz?

xx        xx        xx

Nitekim Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de açıklamanın yapıldığı akşam aynı zamanda bir sağlıkçı olarak şu paylaşımı yaptı:

Bugüne kadar alınan tedbirlere uyarak hassasiyetini gösteren hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Bu hassasiyet sonucunda seyahat kısıtlamasının kaldırıldığı 7 ilden biri olan Muğlamızda salgın tehlikesinin henüz bitmediğini ve kişisel tedbirlerimizden taviz vermememiz gerektiğini de bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Aynı görüşteyim.. Hep ters düşecek değiliz ya…

Kimse bu iş bitti moduna girmesin.

Türkiye mücadelede başarılı ülkelerin önde gelenlerinden. Muğla‘da ülkemizin kurallara uyan, mücadelede en başarılı illerinden biri.

Ancak yine de kendi kendime “Önce turizm yapılan iller mi?” diye de sormadan edemedim…

 xx        xx        xx

Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıklamasında “Şehirlerarası giriş-çıkış sınırlandırmasını, ilk etapta, bu geceden (Pazartesiyi Salıya bağlayan) itibaren 7 ilimiz için bitiriyoruz. Bu illerimiz, Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’dır. Her hafta illerimizle ilgili değerlendirme yapacak, gelişmelere göre karar vereceğiz. Diğer 24 ilimizdeki giriş-çıkış sınırlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.” dedi.

Hastalığın ağır etkilerinin görüldüğü 65 yaş üstü ile hastalık taşıyıcısı olma ihtimalleri bulunan 20 yaş altına getirdikleri sokağa çıkma sınırlamasının, salgının yayılmasını ciddi oranda engellediğini vurgulayan ErdoğanNormal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız” diyerek şu ifadelerde bulundu:

Ancak, şu gerçeği asla aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Dünyanın tamamıyla birlikte ülkemizde de hiçbir şey tam manasıyla eskiden bildiğimiz normal düzene dönmeyecektir, dönemeyecektir. Salgının daha ne kadar süreceği, hastalığa çare olacak ilaçların ne zaman bireylerin kullanımına sunulabileceği henüz belli değildir. Bunun için evet, normale döneceğiz, ama bu yeni bir normal olacaktır. Sınırlamaların bir kısmı azaltılarak da olsa sürecektir. Kalabalık yerlerde maske kullanımı ve fiziki mesafeye riayet ile temizlik kurallarıyla ilgili titizlik devam edecektir.

 

xx        xx        xx

Açık ve net; henüz normalleşmedik. Normalleşmeye adımlar atıyoruz…

Turizm merkezi olduğumuz için değil, “hak ettiğimiz” için;

Bu hafta sonu 10 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında 65 yaş üzerinde olanlar sokağa çıkarken, 20 yaş altındakilerden 0-14 yaş grubu 13 Mayıs Çarşamba günü, yine 11.00 ile 15.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkartılabilecekler. 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs Cuma günü, yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkarak, hava alıp dinlenebilecek.

Gereken temizlik şartlarının sağlanması, randevu sistemiyle çalışılması ve koltuk sayısının yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi şartıyla, berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek.

Aynı şekilde, AVM‘ler ile giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler, belirlenen şartlara uymak kaydıyla, 11 Mayıs‘ta hizmete açılabilecek.

AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılıyor olmaları önemli. Ama bizim Efendi Can‘ında yorumladığı gibi, halkın dostu ve veresiye defterleri her zaman açık olan küçük esnaf çok daha önemli..

Onları yine yüzüstü bırakıp, kredi kartlarınızla AVM’lerdeki marketlere koşmazsınız umarım…

 xx        xx        xx

Cumhurbaşkanı Erdoğan maske satışlarının serbest bırakıldığını da açıkladı.

Geçen zamanda maske konusunda “Yokluk çekildi” denilirse yalan olur. Varlık içinde yokluk çekildi. Öyle ki Amerikalara kadar maske gönderdik, ama kendi insanımıza ulaştıramadık. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmasında bu konuda şu ifadeleri kullandı:

Normalleşme sürecinin bir parçası olarak, bugüne kadar piyasada satışına izin vermediğimiz cerrahi maske ve bez maske satışına, halkımızın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin vermeyi planlıyoruz. Maske türlerine göre bir üst fiyat belirleyerek, halkımızı mağdur edebilecek girişimlerin de önünü keseceğiz

Bence Cumhurbaşkanı Erdoğan üstat Efendi Can‘ın paylaşımında belirttiği gibi, Korona Kriz yönetiminde siyasi anlamda kendisini yönlendirenleri mutlaka gözden geçirmelidir…

25 gündür hala maske bekleyen var..! Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ı yanlış yönlendirenlerin yüzünden vatandaş varlık içinde yokluk çekti…

Baştan bu iş ya paralı olarak eczaneler veya ücretsiz Kızılay tarafından ya da belediyeler eliyle yapılmalıydı. Eğer muhalif belediyelerle cebelleşilmese oyları artarmıydı bilemiyoruz, ama anketler o cebelleşmenin büyükşehir belediyelerinin oy yüzdelerinin artmasına neden olduğunu gösteriyor…

xx        xx        xx

Hala “ekonomik destek” esnafa, zanaatkara, ziraatçıya ve işsiz kalanlara gerçek anlamda ulaşamamış olsa da Dünya genelinde durumumuz bir çok ülkeden çok daha iyi..!

Türkiye başardı. Eğer bir hata yapılmaz, zafiyetimiz, şımarıklığımız olmazsa, bundan sonraki tedbirlerde isbetli olur ve bizlerde uyarsak Muğla‘da başarısını devam ettirecektir.

Ben bu vesile ile başta sağlık çalışanlarımız ve güvenlik görevlilerimiz ile Vali Esengül Civelek’i, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu’nu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu’yu, İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’i kutluyorum.

Muğlalılar da kutluyordur.. Çünkü Muğla normalleşmeye 250 vaka, 10 can kaybı, 37 taburcu edilmiş hasta ve 11 yatan hasta ile adım atıyor.

Başta Bodrum olmak üzere kıyı yerleşmelerimize akın edenlere ve birara sokaktan toplanan umrecilerimize rağmen, nüfusumuzu 1 milyon kabul edersek 4 bin de bir hasta ve 100 binde bir ölü ile nazar değmesin başarılıyız.

Aman gölgelemeyelim… “Normalleşme”nin anlamını, içeriğini iyi kavrayalım… Korona virüsü aramızda dolaşmaya devam ediyor…

 xx        xx        xx

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki akşam yaptığı millete seslenişte CHP‘ye de yüklendi ve “milli iradenin üstünlüğünü, demokrasiyi, hakkı, hukuku, adaleti, sandığı hazmedemeyen bu faşist zihniyetin hala vesayet, darbe ve cunta özlemiyle yanıp tutuştuğunu” bildirdi.

CHP yöneticilerinin sadece son bir haftadaki beyanlarını alt alta koyduğunuzda ortaya çıkan tablo bize bunu söylüyor.” diyen Erdoğan, bu zihniyetin ülkenin 70 yıllık demokrasi tecrübesinden zerre kadar nasiplenmediğinin anlaşıldığını kaydetti.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim; Hasta olmadan aramızda taşıyıcı olarak dolaşan binlerce insan var, bu bir; bugüne kadar hijyen ve sosyal mesafe kurallarına, kısıtlamalara uyarak nasıl yaşadıysanız, bundan sonra da öyle yaşamaya devam edin, bu iki; Kasım’da seçime hazır olun (En geç Nisan) bu üç…

——————————          ——————————

GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.

GÜNÜN SÖZÜ: Özür dilemek, senin haksız olduğun, karşı tarafın haklı olduğu manasına gelmez. Verdiğin değerin egondan yüksek olduğunu ifade eder. Sigmund Freud

ÇİVİ

Arkadaşım Hıdrellez ateşinin üzerinden atlarken “Standartlara uygun maske diledim” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

 

Özcan Özgür

Özcan Özgür

Özgürce