“Türkiye’de fay hattı değil pay hattı sorundur”

“Yılmaz Özdil’in kaçak villası yıkılacak”

Yandaş gazetelerden “Sabah” bu başlığı attı:

Şimdi “yandaş gazete haberi” diye “yalan haber” mi diyeceğiz? Evet, Yılmaz Özdil yalanlıyor, ama Özdil‘i “doğrulayan” var mı?

Yılmaz Özdil Sözcü” değil de “Sabah” yazarı olsaydı bu haber yazılmazdı. Böyle de denebilir. Diyenler de var. Bence de öyle… Peki Yılmaz Özdil gerçekten Sabah Gazetesi yazarı olsaydı, Sözcü Gazetesi de “Yılmaz Özdil’in kaçak villası yıkılacak” diye yazsaydı, Sabah Gazetesi ne derdi?

Candaş basın çamur atıyor. Yazarımıza kumpas yapılıyor.” derler miydi?

Muhtemelen derlerdi ve ötesine bile gecip, şöyle de suçlayabilirlerdi:

FETÖCÜ Sözcü

Geçmişte denmedi mi?

Ne olur “amigoluğu”, “militan okurlığu” bırakalım…

xx           xx           xx

Belki de ben bu yazıyı yazarken o villa çoktan yıkıldı.

Borum Belediye Başkanı Ahmet Arasamigoluk” yapmadı. Konu Bodrumlu Gazeteci Mustafa Gündoğ ile basında yeralır almaz ekibini kurdu inceleme yaptırdı. Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü kısa sürede incelemesini yaptı ve kamuoyu ile “anlaşılır” şekilde paylaştı.

Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı tebrik ediyorum.

Parselin taşındığı iddiasının gerçek olmadığı belirtilen raporda, yapının mevcut durumu ile ilgili şu bilgiler verilmş:

Yapıda onaylı yapı ruhsatı eki mimari proje dışında; müştemilat (18,00 m²), jeneratör odası (13,50 m²), bahçe deposu (9,50 m²), zemin terası altında ilave oda(81,00 m²)   bulunmaktadır.

Ayrıca teras üst örtü/pergola projedeki gösteriminden (ahşap mertekler) farklı olarak çelik konstrüksiyon üzeri ahşap kaplama (üzeri kiremit) şeklinde imal edilmiştir ve projeden farklı olarak binanın sağ ve sol cephesinde büyütülmüştür. (iskan sonrası)

Bu düzenlemeleri kapsayan 11.09.2018 tarih ve JJH1BT5K belge numaralı Yapı Kayıt Belgesi bulunmaktadır. Yapı Kayıt Belgesi “Konut-1 bağımsız bölüm-310,00 m²” olarak düzenlenmiştir.  Tapu kaydında taşınmazın niteliği; “2 Katlı Betonarme Konut ve Arsası” olarak belirtilmektedir. Yapı Kayıt Belgesine ilişkin değerlendirme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (İl Müdürlüğü) tarafından yürütülecektir.

Bu raporun meali “Biz belediye olarak görevimizi yaptık. Top Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde” demektir…

 

xx           xx           xx

Sabah Gazetesi‘nin haberine göre, Bodrum Belediyesi‘nin tespitlerinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na bağlı il müdürlüğü ekiplerinin tespitleri sonucunda da Özdil’in villa için yalan beyan vererek aldığı öne sürülen Yapı Kayıt Belgesi hafta başında iptal edildi.

Çünkü Bodrum Belediyesi‘nin teknik raporundan da anlaşılacağı gibi, ruhsatlı villa 142 metrekare iken bugün 310 metrekareye çıkmış…

Bakanlık, Bodrum Belediyesi’ne yıkım emri verdi. Yapının tamamı değil, 3 hafta içinde kaçak kısımların yıkımı gerçekleştirilecek.

Yıkım gerçekleştirilmezse, bakanlık belediye hakkında suç duyurusunda bulunacak…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatı doğrultusunda harekete geçen Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin villada yaptıkları incelemeden, uydu fotoğraflarına da bakılarak, belediyenin ortaya çıkardığı eklentilerin tespit edildiği anlaşıldı…

 

xx           xx           xx

Bana tuhaf gelen, “İmar Barışı”na başvurup, 11.09.2018 tarih ve JJH1BT5K belge numaralı (Şimdi iptal edilen) Yapı Kayıt Belgesi’ni almış olan Özdil‘in sozcu.com.tr de “Halkın Vicdanı” adlı görsel programa katılıp, “Biz yaptırmadık. O ev Orada zaten vardı, biz evi satın aldık, o evin imarı, ruhsatı, yapımı 10 yıllık ” şeklinde savunuda bulunması.

Tam olmasa da bu, Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın‘ın başına gelenin bir benzeri.

Hatırlarsanız Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın da Köyceğiz‘de göl manzaralı iki katlı eve bir üçüncü kat eklemiş ve İmar Barışı‘ndan yararlanmak için başvuruda bulunmuştu. Kaçak yapı basına konu olunca AL Partili Köyceğiz Belediyesi CHP’li Meclisi‘nde hemen yıkım kararı almıştı.

Hüseyin Daşkın da hiç itiraz etmeden kaçak eklentileri kendisi yıkmıştı…

Özdil’de ufaklamadan, işi Bodrum Belediyesi‘ne bırakmadan gidip eklentileri kendisi yıktırmalı ve “Cezam neyse razıyım” demeliydi.

Üstelik konu bu kadar da gündemde kalmazdı…

 

xx           xx           xx

Evet; ruhsat 12 yıllık, imar planı 40 yıllık, fakat işe başlama tarihi 2017 yılı ocak ayı… Eklentiler ise 2018 tarihli olarak saptanmış… Yani eklentilerin İmar Barışı‘na başvurulabilecek hali de yok…

Mustafa Gündoğ da Yılmaz Özdil’in “Halkın Vicdanı” adlı görseldeki açıklamalarına köşesinden yanıt verirken, “Suçlu aramadım, kimseyi de günah keçisi yapmaya çalışmıyorum. Gerçek neyse ortaya çıkmalı. Lakin söylemeden geçemeyeceğim programda sayın Özdil’e destek olan, yedi emin durumundaki zatın, toplum karşında hiçbir inandırıcılığı yoktur.” diyerek şu ifadelerde bulundu:

Yılmaz Özdil, olayı siyasi boyuta çekmek ve bu zeminde tartışmak isteyebilir, ancak sahibi olduğu mülkle ilgili gerçekleri değiştirmez. Benim yazımda hedef  Yılmaz Özdil değildir. Haksız kazanç ve rant sağlanmasına yönelik uygulamalardır. Sayın Özdil, sizinde söylediğiniz gibi…

‘Deprem ülkesinde ‘imar affı’ olur mu birader? Fay hattı sorun değildir Türkiye’de. Pay hattı sorundur, pay hattı!

 

xx           xx           xx

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, yazar Yılmaz Özdil‘in eşi Hülya Özdil adına Bodrum‘da 2017 yılında kaba inşaat olarak satın alınan ve 2018‘de 18 metrekare müştemilat, 9 metrekare depo, 13,5 metrekare jeneratör odası, 81 metrekare bodrum kat ve 45,5 metrekare balkon ilavesi yapıldığı hem Bodrum Belediyesi görevlleri hem de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü elemanları tarafından belirlenen villada, İmar Barışı‘ndan sonra kaçak inşaat yapıldığı anlaşılırken, bir açıklamada AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen yapmış.

Gökmen şunları söylemiş:

Bodrum yarımadasındaki kaçak yapıların tümü ciddi bir denetim altında. Yılmaz Özdil’in de evi denetleniyor. Süreci yakından takip ediyoruz. Bakanlık yetkilileri villada gerekli ölçümleri yaptılar. Müdürlük ayrıca, İmar Barışı’ndan sonra bile kaçak inşaat yapılmasını gizlediği, yanlış bilgi vererek kamu görevlilerini yanılttığı iddia edilen Özdil’in eşi hakkında ‘yalan beyanda bulunduğu’ gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacak.

Bu açıklama beni aldı Köyceğiz‘e götürdü…

 

xx           xx           xx

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen‘in dediği gibi, “Bodrum yarımadasındaki kaçak yapıların tümü ciddi bir denetim altında.” ise, işte ben bunu alkışlarım.

Bir de Muğla‘da ilçe ilçe kimler imar barışından yararlandı açıklanırsa daha çok alkışlarım.

Belki bir alkışta imar barışından yararlananlar için yaparız.

Başaranı alkışlayacaksın. Özdil gibi eline yüzüne bulaştıran alkışlanır mı?

AK Parti İlçe Başkanı Gökmen‘in ifadesine göre, eklentilerin yıkılması ile konu kapanmıyor.

Bir de Özdil’in eşi hakkında ‘yalan beyanda bulunduğu’ gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuluyor.

Basında yer alan haberlere göre böyle…

Köyceğiz‘de 2017‘den sonra yaptığı kaçak kat için İmar Barışı‘na başvuran Hüseyin Daşgın içinde  ‘yalan beyanda bulunduğu’ gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı’na başvuru yapılmış mıydı işte hatırlamıyorum…

——————————–

GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.

GÜNÜN SÖZÜ: Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu zannederler. – Lev Tolstoy

ÇİVİ

CHP’li Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a Seda Sayan’ın ziyaretinin yankıları sürerken, Alp Kırşan’da ziyaret etti. Arkadaşım “Acun Ilıcalı ne zaman geliyormuş?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

 

 

Özcan Özgür

Özcan Özgür

Özgürce