“Coronayı saldılar çayıra, vatandaşı mevlam kayıra…”

LÜTFEN KAN BAĞIŞI YAPALIM

Dün “8 Mayıs Dünya Talasemi Günü” idi.

Aynı zamanda Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Muğla Şubesi (SES) Başkanı olan Muğla Talesemi Derneği Başkanı Nazlı Tepeli, Muğlalıları kan vermeye çağırdı. Çağrısında “Talesemili çocuklar adlarını öğrenmeden kan guruplarını öğrenirler.” diyen Tepeli, “Onların en çok korktukları şey ise ‘Kanınız yok’ denilmesidir.” ifadesinde bulundu.

Kızılay‘da kan stokları tükenince Talasemililere bunun söylendiğine dikkat çeken Nazlı Tepeli, Muğlalıları kan vermeye çağırırken, Kızılay‘ı da kan stokları tükenmeden alarma geçmeye, talesemililer ve lösemililer için kampanyalar düzenlemeye çağırdı.

Nazlı Tepeli açıklamasında, Menteşe Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin ile birlikte şahsıma da teşekkür etmiş. “Bugünlerde Covid-19 pandemisi ve Ramazan ayı nedeniyle Kızılay’a yapılan kan bağışları çok azalmış ve hastalarımıza Kızılay tarafından kan bağışı yapacak donör getirmezseniz kan veremeyeceğiz açıklaması yapılmıştır. Bunun üzerine panikle Talasemi Derneği ve talasemili hastalar olarak kan bağışını arttırmaya çalıştık. Bizim yapmayı planladığımız duyuruları ve çağrıları bizden önce yapan MKK Başkanı Dr. Vehip Keskin’e ve Basın Emekçisi Özcan Özgür’e ne kadar teşekkür etsek azdır.” diye ifade etmiş.

Çiçekleri soldurmayalım, Kızılay‘a kan verelim… “Bağış”  ile kan bağışını karıştırmayalım…

xx        xx        xx

YARIN SOKAKLARI BÜYÜKLERE BIRAKALIM

Geçen Perşembe günü Menteşe Kent Konseyi de “Hafta sonu sokakları büyüklerimize bırakalım.” diye mesaj yayınladı. Konsey, yarın 11:00-15:00 saatleri arasının 65 yaş üstü vatandaşlara bırakılmasını önerdi.

Mesajında, “10 Mayıs Pazar günü hem uzun süreden beri ilk kez sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması, hem de 65 yaş üzeri büyüklerimizin de tam 51 gün sonra ilk kez dışarı çıkabilecek olması nedeniyle, bugüne kadar salgından önemli ölçüde koruyabildiğimiz büyüklerimiz için bulaş riski doğmuştur.” uyarısında bulunan Kent Konseyinden şu paylaşım yapıldı:

Uzun süredir evlerinden çıkamayan büyüklerimizin, kaybettikleri kas güçleri, hareket kabiliyetleri, psikolojik ve zihinsel yetileri açısından; temiz hava almak, güneşten yararlanmak, yürüyüş yapabilmek büyük önem taşımaktadır. Tüm bu nedenlerle, 65 yaş altı hemşerilerimizden 10 Mayıs Pazar günü saat 11.00-15.00 saatleri arasında acil ve zorunlu bir durum olmadıkça dışarı çıkmamalarını, bu saatleri 65 yaş üstü büyüklerimiz ve refakatçileri için ayırmalarını rica ediyoruz. Dışarı çıkacak büyüklerimiz ve refakatçilerine de mutlaka maske takmalarını, mümkün oldukça diğer insanlarla sohbet etmemelerini ve aralarında en az 2 metre mesafe bırakmalarını önemle hatırlatıyoruz

xx        xx        xx

MUĞLALILARIN ÇOĞUNLUĞU DA “KORKU VE ENDİŞE” İÇİNDE.

Menteşe Kent Konseyi mesajında da yer aldığı gibi, “Şehir giriş/çıkış tedbirleri” genelgesi kapsamında daha önce seyahat kısıtlaması kaldırılan Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illerinde sokağa çıkma kısıtlaması da kaldırıldı.

Aslında yasak sadece Aydın, Muğla, Antalya‘da kalkacaktı da öteki 4 ille amaç” kamufle mi edildi? Çünkü sosyal medya yorumlarına bakıyorum da “Turizm ve AVM lobileri kazandı” yorumları çoğunlukta. Muğlalıların çoğunluğu da “korku ve endişe” içinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın “Normalleşme Takvimini” açıklamasının ardından kaleme aldığım “Korona virüsü aramızda dolaşmaya devam ediyor” başlıklı yazımın bir yerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün “Muğlamızda salgın tehlikesinin henüz bitmediğini ve kişisel tedbirlerimizden taviz vermememiz gerektiğini de bir kez daha hatırlatmak istiyorum.” şeklindeki ifadesine yer verip şöyle demiştim:

Aynı görüşteyim.. Hep ters düşecek değiliz ya…

Sonra da giriş/çıkış tedbirlerinin kalkması ile ilgili şöyle devam etmiştim:

Kimse bu iş bitti moduna girmesin. Türkiye mücadelede başarılı ülkelerin önde gelenlerinden. Muğla‘da ülkemizin kurallara uyan, mücadelede en başarılı illerinden biri. Ancak yine de kendi kendime ‘Önce turizm yapılan iller mi?’ diye de sormadan edemedim.

Kapıların açılması ile kalınmadı. Sokağa çıkma yasağı da kalktı. Siz bu gelişmeyi ister “Muğla mücadelede başarılı olduğu için ödüllendirildi”; ister “Turizm ve AVM lobileri kazandı” olarak kabul edin… “Ekonomi kazandı” da diyebilirsiniz…

xx        xx        xx

SORUMLU GAZETECİLİK SERGİLEYEMEDİK

Muğla‘da “Şehir giriş/çıkış tedbirleri” ve ardından “sokağa çıkma yasağı” temelli kalkarken, üç günlük hafta sonu gönüllü tutkluluğundan da çıkılmıştı.

Pek çok evde buzdolapları boşalmıştı. 4 Mayıs Pazartesi günü Menteşe‘nin Perşembe Pazarı neredeyse  Perşembe günü gibi hareketlenmişti.

Nedense bu hareketliliği ve hatta Vali Esengül Civelek‘in o gün pazar tezgahlarını ziyaretini görmeyen gözler Yatağan-Menteşe karayolundaki hareketliliği gördüler… 5 veya 6 Mayıs’ta Menteşe şehir merkezine girişte Menteşe Evlerinden yapılan çekim hala paylaşılıyor. Ne bereketli görüntülermiş… “Bodrum girişi” diye paylaşıp yazanlar da oldu!

Bodrum Basını‘nda “korumacı duyguları” kabarıp “Hayır Muğla yolu” diye paylaşanlar da oldu.

Menteşe girişi olmakla birlikte bir bakıma doğruydu da…  Yol, “Muğla yoluydu” ve o paylaşımlardaki motorlu araçlar ise “Marmaris veya Akyaka’ya değil, Menteşe dahil 9 ilçeye gidiyorlardı” ve önemli bölümü de “tedarikçiler” idi.. Onların içinde İzmir‘den, Bodrum‘dan günlük balık getirenler bile vardı…

 

xx        xx        xx

SORUMLU SİYASETÇİLER DE VAR

Tabi “Kısıtlama sona erdi, 4 kilometrelik kuyruk oluştu!” diye başlık atıp, haberin içinde gerçeği yazan basın mensupları da oldu. Ne var ki kimsenin haber okuduğu yok. Başlığı okuyup, fotoğrafa bakıp, altına yorumu döşüyorlar… “Coronayı saldılar çayıra, vatandaşı mevlam kayıra…” diye yazanlar oldu… İşin içinde olmasam ben de inanacağım… Ağzı olan konuşuyor, bir yetkili de çıkıp “gerçeği” anlatmıyor!

Neyse ki Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Muğla Milletvekili Burak Erbay konuştu.

Cavit Akgün haberinde “.. kontrol sırasında yaklaşık 4 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Ateşi 37’nin üzerinde olanlar, tedbir amaçlı bölgedeki ambulansla sağlık görevlilerince kontrol için hastaneye sevk edildi. 65 yaş ve üzerindekilerin seyahat izin belgeleri kontrol edildi.” diye gerçeği anlatırken, Başkan Gürün‘den de görüş almış. O da “Gelmeyin” çağrısıyla “Yazın misafir kabul eden bir ev sahibi gibiyiz. Her şeyimizi ona göre hazırlıyoruz. Hem kendi sağlığınız, hem de burada yaşayanların sağlığı için çok dikkatli olmamız gerekiyor. Mümkün olduğu kadar yazı kendi illerimizde geçirmeye çalışalım. Turizme de ihtiyacımız var. Muğla’ya geldik, her şey bitti, her türlü teması yaparım dememeliyiz. İhtiyaçları olmadığı zamanlarda kinci konut sahibi hemşehrilerimizin dışarıya çıkmamalarını rica ediyorum. Felaketi en az zararla kapatalım ve sağlıklı günlerde kucaklaşalım” ifadelerinde bulundu.

 

xx        xx        xx

Milletvekili Erbay’da sosyal medya hesabından “Kısa Bilgilendirme…” başlığı ile “Çok değerli Hemşehrilerim, bu hafta sonu Muğla’da sokağa çıkma yasağı uygulanmayacaktır. İller arası geçişe izin verilen iller içinde İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerimiz bulunmadığı için iddia edildiği gibi Muğla’ya gelen vatandaş sayımız çok yüksek değildir. Olumlu gelişmelere rağmen tehlike de geçmiş değildir. Tedbiri elden bırakmayalım. #BirlikteBaşaracağız” diye paylaşım yaptı.

O da benim gibi “gerçeklerin üstünü örtmekle” suçlandı. “Manupileci” olduk!

İstanbullular her yeri doldurdu. Vaka patlamasıyla karşı karşıyayız” derseniz, yazarsanız “sorumlu gazeteci, sorumlu siyasetçi” sizsiniz… Nedense “Olumsuzluğu” inanmaya, “gaza gelmeye”  herkes hazır…

Oysa bugün 20 yaş ve 65 yaş arasındakiler sokağa çıkabilecekler. Yarında, yarından sonra da… Ancak 65 yaş üstündekiler sadece Pazar, 20 yaş altındakilerde sadece Çarşamba günleri çıkabilecekler…

Allah aşkına Muğla dışındakiler 20 yaş altındakiler ile 65 yaş üstündekileri evlerinde bırakıp Muğla’ya mı taşınıyorlar…

Evet Pazartesi günü kuaförler, berberler, AVM‘ler açılıyor…

Erken oldu. Babamız berberin, kuaförün cebine harçlık koyamadı, “git çalış” dedi.

Erken oldu, ama siz geciktirebilirsiniz. Geciktirin, onlara uymayın. Karşınızdaki insanları virüs görün, maskesiz çıkmayın, ellerinizi yıkayın… Virüsle mücadelede “bencil” olun…

Turizm için de çok erken.. Onu da ayrıca yazarız…

——————————          —————————–

GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.

GÜNÜN SÖZÜ: Sabır vazgeçmek değil, umudu yarına ertelemektir. -Alıntı.

 

ÇİVİ

Hasan Telli “AVM’ler açılacak rahatça girip çıkılacak ama Yürüyüş Yolları kapalı. Ben anlamadım bir anlayan bana anlatsın.” demiş. Arkadaşım “Anlamayacak ne var, yolda yürüme AVM’de yürü” dedi.

Beni Bir Gülmek Aldı: )))))

Özcan Özgür

Özcan Özgür

Özgürce